Що таке Обсесивно-Компульсивний Розлад

Обсесивно-Компульсивний Розлад (або ОКР, Невроз нав’язливих Станів) – оборотне функціональне нервово-психічний розлад, що характеризується постійно повторюються, тяжкими, стереотипними нав’язливими думками, образами або потягами, які схильний їм людина сприймає як небезпечні, неприйнятні, чужорідні, часто безглузді і абсурдні . Це породжує у схильного їм людини почуття сильної, часто непереборної тривоги (іноді неусвідомлюваної). Чим більше людина чинить опір цим думкам, тим сильніше зростає тривога.

 

Як боротися з нав’язливими думками

Для боротьби з нав’язливими думками (обсессиями) і ослаблення тривоги страждають від ОКР люди застосовують певні захисні дії (компульсии), що дають їм тимчасове полегшення і знижують тривогу. Але в цьому і полягає помилка. Постійні повторення цих захисних дій переконують мозок в тому, що небезпека реальна, що ці думки можуть матеріалізуватися. Так формується замкнутий цикл ОКР, що, в основному, призводить до наростання симптомів – посилення компульсии (або появи все нових і нових) і підвищення рівня тривоги. Психотерапевт допомагає розімкнути це цикл і навчити людину справлятися з тривогою і нав’язливими більш конструктивними способами.

Часто думки, страхи і ритуали перегукуються один з одним і присутні у вигляді комплексу думок і дій, який робить людину повністю від них залежним і позбавляє можливості вести здорову, повноцінну життя, працювати, вибудовувати відносини з іншими людьми. Також страждають його близькі, сім’я, друзі – часто саме вони є ініціаторами звернення до психолога або психотерапевта.

Близькі люди часто залучаються до ритуали і бувають змушені приймати аргументацію людини, яка страждає від ОКР. В основному, вони погоджуються з співпереживання і співчуття, але цим роблять лише ведмежу послугу, залучаючись до обсесивно-компульсивний цикл і неусвідомлено сприяючи збільшенню неврозу.

В основі тривоги і всього ОКР лежить внутрішній конфлікт – боротьба двох протиборчих тенденцій в психіці людини, з яких обидві є однаково важливими. Конфлікт викликає сильне внутрішнє напруження, яке не може раціонально вирішитися в психіці і в підсумку переходить в нав’язливості і ритуали. Це психічний захисний механізм – відвернути увагу людини від його внутрішнього конфлікту (часто неусвідомлюваного і неконкретного) і перевести на більш прості і конкретні думки, страхи і дії: нав’язливості, уникнення та ритуали.

Часто внутрішній конфлікт проявляється у вигляді боротьби між «хочу» і «треба» або між реальним життям і нормативністю (вихованням, мораллю, переконаннями), коли людина не бачить можливості слідувати своїм життєвим установкам, реалізувати свої цілі, устремління, переконання в складаються в його життя умовах (складних, швидко мінливих, які не відповідають очікуванням).

Звертається за допомогою людина не бачить і не усвідомлює свій внутрішній конфлікт – він бачить тільки слідства (думки, ритуали, симптоматика неврозу).

У пошуку, усвідомленні та вирішенні внутрішнього конфлікту, як основи ОКР, і допомагає психотерапевт, виступаючи в ролі провідника, навчаючи людини новому, більш адаптивному, мислення і поведінки.

Найбільш поширені приклади страхів і поведінки людини з ОКР:

  • Нав’язливе миття і дезінфекція рук, тіла, предметів, посуду
  • Нав’язливі перевірки (вимкнений газ, праска, чи закриті двері і вікна)
  • Страх заподіяти шкоду собі або близьким
  • Страх наступити на лінії стиків на підлозі, тріщини на асфальті, щоб уникнути будь-якої трагедії
  • Прагнення до підтримки чітко визначеного, «ідеально правильного» порядку в будинку, при якому кожній речі відведено строго певне місце і хворобливе реагування на зміну такого порядку
  • Підтримка обов’язкової симетрії в розставлених речей, переставлені предметів, які оточують людину
  • Страх зробити неприйнятний, непристойний, неприпустимий, жахливий, аморальний вчинок, часто чужий і такий, що суперечить особистості людини (часто на релігійному або сексуальному грунті)
  • Нав’язливий страх захворювання і уникнення джерел можливої ​​інфекції
  • Здійснення ритуалів перед вчиненням важливих для себе дій
  • Прагнення повторювати і проговорювати (вголос або про себе) певні слова, формули для запобігання можливих небажаних, які лякають наслідків
  • Уникнення всілякого бруду, а також предметів, людей, об’єктів, які здаються брудними
  • Уникнення ситуацій і місць, в яких траплялися напади тривоги або панічні атаки через страх їх повторення, страху не впоратися з тривогою і панікою
  • Страх завдати шкоди або через необережність вбити свою дитину (післяпологове ОКР, спостерігається у молодих матерів)

Переважаючі емоції, з якими найчастіше стикається страждає від цього розладу людина – страх і вина.

ОКР зазвичай починається у віці від 10 до 30 років – в період найвищої життєвої активності людини.

ОКР зустрічається і у чоловіків і у жінок в рівній мірі, незалежно від матеріального становища, соціального статусу, віросповідання, але за допомогою частіше звертаються жінки.

Близько 48% людей, що живуть з ОКР — холості. А в половині створених сімей виникають проблеми через ОКР.

Тільки чверть людей з цим типом неврозу можуть повноцінно вчитися або працювати, що робить їх життя надзвичайно залежною, вразливою і нещасливою.
За даними різних досліджень, до 5% населення розвинених країн страждають від різних проявів ОКР.

Люди які найчастіше схильні до ОКР:

  • недовірливі, які беруть все близько до серця, але зовні спокійні люди
  • жителі великих міст, змушені жити в прискореному темпі життя
  • люди з високим інтелектом, відмінники
  • люди, що уникають конфліктів
  • люди, які люблять тримати все під контролем
  • люди, які бояться змін, які бажають передбачуваності життя
  • люди, що мають невротичну спадковість і невротичні приклади поведінки в сім’ї, серед близьких

Методи лікування ОКР:

  • Клієнт-центрована психотерапія
  • Еріксонівський гіпноз і гіпносуггестівная терапія
  • Когнітивно-поведінкова психотерапія
  • Когнітивно-поведінкова психотерапія, заснована на усвідомленості
  • Раціонально-емоційна (РЕПТ) психотерапія
  • психоаналітична психотерапія
  • експозиційна психотерапія
  • групова психотерапія

В абсолютній більшості випадків медикаментозна терапія безсила проти ОКР – вона допомагає лише послабити тривогу, а необхідно працювати з причиною, яка цю тривогу породжує – з внутрішнім конфліктом і мисленням. Тільки це може дати не тимчасовий і швидкоплинний, а довгостроковий і стійкий ефект.

Важливо пам’ятати: невроз – це не хвороба! Це можна зупинити розлад психіки людини, стан, який успішно коригується психотерапією. Важливо, щоб людина мала щире бажання позбутися від проблеми, це ключовий фактор успішності терапії.

ОКР – ОКР – підступне розлад, у нього підвищена опірність терапії через те, що коли людина хоче позбутися від речей, що приносять йому страждання, то починає боятися, що це принесе йому ще більші страждання.

Саме в роботі з цим опором і може допомогти психотерапевт, допомагаючи людині виявити і усунути всі ірраціональні установки, переконання і страхи, які є перепоною на шляху до здорової і успішного життя без неврозу.

Чим довше людина живе з цією проблемою – тим сильніше і глибше вона вкорінюється і тим більше часу і зусиль потрібно на терапію.

Тому чим раніше Ви звернетеся за допомогою – тим більше отримаєте шансів на успішну терапію і позитивний підсумковий результат!

 

З повагу, психолог психотерапевт Дарина Агапова

Начни улучшать жизнь уже сегодня!

Вы автор своей жизни, а я с радостью помогу Вам в решении той проблемы, с которой Вы столкнулись на своем жизненном пути!

Записаться на консультацию