16.02.2022 Найцікавіші і рідкісні фобії у людини

Найцікавіші і рідкісні фобії у людини

Фобієй називають сильний страх, що не піддається контролю та розумного пояснення.

Фобія — нав’язливий страх, природа якого не до кінця вивчена. Це невротичний стан, який проявляється у людей, які відчувають ірраціональний страх перед чим завгодно: від змій та павуків до відкритого чи закритого простору. Фобії можуть виникати і під впливом психотравмуючих факторів, що супроводжуються присутністю тих чи інших об’єктів (продуктів харчування, предметів тощо). Після психотравм у людей можуть залишатися болючі асоціації з об’єктами, що мають до пригоди опосередковане ставлення.

У будь-якому випадку, фобією має займатися психотерапевт, якщо сама людина не може з нею впоратися. Поряд із відомими страхами у людей також зустрічаються фобії, які, на перший погляд, здаються абсолютно безглуздими і навіть кумедними. Однак для самого пацієнта це може бути важким психоемоційним станом, який не можна ігнорувати.

Симптоми та причини виникнення

Якщо звичайний страх можна пояснити логічно і таким чином позбавитися його, то фобії відрізняються ірраціональністю і нерідко виникають разом з панічними атаками. Боротися з фобією дуже непросто, оскільки причину її виникнення часто важко пояснити, однак своєчасна консультація з психотерапевтом здатна вирішити цю проблему і позбавити людину неконтрольованих переживань і непередбачуваних дій.

Ірраціональність фобії у тому, що страх людини перед певним об’єктом чи явищем відповідає дійсної небезпеки. Наприклад, величезний, агресивно налаштований собака є загрозою, і страх за здоров’я і життя в цьому випадку раціональний, а ось мініатюрна болонка в повідку і в наморднику, що викликає аналогічні емоції, не пояснюється. Страх перед собакою можна подолати логічними аргументами (господар собаки поруч і запевняє в її дружелюбності), проте якщо ніхто і ніщо не може Вас заспокоїти і починається паніка, то це вже фобія.

Симптоми будь-яких видів фобій схожі і нагадують ознаки панічної атаки:

  • сильне серцебиття;
  • проблеми з диханням, ядуха;
  • сухість в роті;
  • підвищення артеріального тиску;
  • неприємні відчуття у шлунку та нудота;
  • біль чи тиск у грудях;
  • тремтіння;
  • запаморочення;
  • підвищення потовиділення;
  • слабкість у ногах;
  • почуття нереальності того, що відбувається, або себе самого.

 

Основні причини появи фобій

Фахівці виділяють такі причини виникнення незрозумілого страху – біологічні, генетичні, психологічні, соціальні.

Біологічні та спадкові фактори

Нестача певної кислоти в організмі (гамма-аміномасляної), що має заспокійливу дію, призводить до збільшення страху та тривожності, що у свою чергу сприяє ризику появи фобій. Причинами зменшення кількості цієї кислоти можуть бути травми головного мозку, тривале застосування ліків та психотропних препаратів, стрес та депресія.

Крім того, причиною виникнення фобій може бути генетичний фактор. Якщо один з батьків страждає на фобічний розлад, то ризик появи фобії і у дитини дуже великий. Однак, що саме вплинуло на це, спадкова схильність чи певна поведінка родича, важко сказати.

Соціальні причини

Найчастіше виникнення фобій сприяє вплив зовнішніх факторів, особливо різні події шокуючого характеру, що відбулися в дитинстві. Саме психологічні травми дитячого віку: укуси комахи чи тварини, втрата близьких чи тривале розставання, негативний досвід плавання чи закритого приміщення тощо виростають зазвичай у непередбачувані страхи.

Психологічні фактори

У деяких фобічних розладів і панічних атак не простежується зв’язку з якимись травмами чи подіями, у разі причини часто ховаються у підсвідомості. Неправильне пояснення будь-яких слів або дій, невірний погляд на події, що відбуваються і майбутні, ущемлення характерних рис та інші психологічні проблеми також можуть вплинути на виникнення фобій.

Певні страхи з’явилися в процесі еволюції, наприклад, страх відкритого простору має своє коріння в далекому минулому, коли в незахищеному місці існувала небезпека нападу диких тварин.

Соціальні причини

Появі соціофобій може сприяти надмірно суворе виховання чи критика батьків, неадекватна оцінка дорослими подій, що відбуваються з дитиною, невдалий досвід спілкування з однолітками або протилежною статтю.

Таким чином, травмуючі ситуації, впливаючи на незміцнілу психіку або спадкову схильність, а також соціальне та матеріальне становище сприяють виникненню та розвитку різних фобій.

Види фобій

Наразі фахівці виділяють близько 400 видів ірраціонального страху. Систематизація фобій – досить важкий процес, тому що тут необхідно брати до уваги фактори їх появи та розвитку, ознаки та методи лікування. Зупинимося на найбільш популярному способі виділення різновидів фобій – фабулою страху, тобто, об’єктом, що викликає такі сильні емоції.

Боязнь певних ситуацій

Сюда относятся сильнейшие негативные переживания от предвкушения или пребывания в какой-либо ситуации. Такие фобии обычно появляются после испытания сильного страха в определенных обстоятельствах. Это может быть боязнь каких-либо видов транспорта (самолетов, кораблей, поездов и др.), закрытых или открытых пространств, а также страх одиночества и т.д.

Соціофобія

Тут зібрані всі страхи, пов’язані з патологічним жахом перед перебуванням на очах у інших людей: страх виступу на публіці, незнайомого суспільства, іспитів, великого скупчення людей та інше.

Боязнь людей

Незрозумілий страх можуть викликати люди певної професії, національності, статусу, гендерної приналежності, сексуальної орієнтації, віку, зовнішності тощо.

Страх хвороби (нозофобія)

Будь-яка розсудлива людина уникає хвороб, підтримуючи здоровий спосіб життя, вчасно приймаючи запропоновані вітаміни та ліки, однак у деяких турбота про своє самопочуття переходить розумні межі та переростає в ірраціональну гонитву за здоров’ям. Все більше людей в наш час схильні до страху онкологічних захворювань (канцерофобія).

Танатофобія

– страх смерті. Напевно, всі ми певною мірою боїмося померти, але танатофоби відчувають постійну паніку і тривогу, що провокує у них виникнення неврозів та затяжних депресій.

Страх станів

Будь-яка людина відчуває різні емоції та розуміє, що ці переживання природні. Деякі ж настільки бояться опинитися в певному стані (злидні, збанкрутувати, розбагатіти), що переживають панічні атаки. Сюди ж ставляться страх випробувати певні емоції, страх старості, невдач та інших.

Боязнь дії

Передчуття або виконання якоїсь дії спричиняє незрозумілий страх. Це може бути страх танцювати, співати, готувати їжу, вчитися, виступати і багато іншого.

Страх місць

Ми часто уникаємо певних місць, де колись довелося пережити негативні емоції (морг, нічний цвинтар). Люди ж, схильні до цієї групи фобій, від однієї думки про якесь місце (ліфт, дах, церква, театр) можуть пережити жах і запаморочення.

Боязнь речовин

Людина з таким порушенням відчуває неконтрольовану паніку на межі божевілля при згадці чи вигляді якоїсь речовини. Найбільш поширені фобії цього виду – метилофобія (страх алкоголю), фармакофобія (страх лікарських препаратів), аматофобія (страх бруду) та цибофобія (страх їжі).

Страх предметів

Боязнь конкретних предметів часто виникає після негативних ситуацій з цими об’єктами, що мали місце в житті (страх гострих предметів, дзеркал, зброї і т.д.). Крім цього, до цього виду фобій відносять і страх перед певним кольором, розміром чи формою предметів.

Зоофобія

Досить велика група страху перед певним видом тварин. Будь-яка людина має страх перед дикими чи агресивними представниками тваринного світу, але навряд чи ми відчуваємо жах у зоопарку чи від однієї думки про певного звіра.

Боязнь містики

Багато хто йде у світ містики, не знайшовши себе у звичайному реальному житті. Страх перед скоєнням гріха, Божої кари, страх магів, чаклунів, святих місць – лише мала частина благодатного містичного ґрунту для появи фобій.

Страх природних явищ

Страх і безпорадність, що випробовуються перед руйнівними явищами природи є результатом генетичної пам’яті. Цунамі, землетруси, урагани справді небезпечні, і досі людина не навчилася повністю справлятися з ними. Однак існує величезна кількість фобій, пов’язаних із цілком звичайними та безпечними явищами: вітер, сніг, туман, місяць, сонячне світло, вода тощо.

Це далеко не повна класифікація фобічних розладів, оскільки паніку і страх людина може відчувати перед будь-якими предметами або явищами, не тільки існуючими в житті, а й навіть уявними.

Найрідкісніші фобії у людей

Насправді, боятися люди можуть чого завгодно, проте є кілька страхів, які заслуговують на окремий опис:

  1. Ксантофобія. Це страх перед жовтим кольором та перед усіма предметами, що мають жовті кольори та їх відтінки: наприклад, нарциси, сонце, фарба. Найбільш агресивна форма ксантофобії проявляється, коли пацієнт відчуває панічне почуття страху перед однією згадкою слова «жовтий».
  2. Турофобія. Боязнь будь-якого сорту сиру. Один із яскравих прикладів травматичних асоціацій. Як правило, стрес людина випробувала «в присутності» сиру, і з тих пір будь-який її вигляд викликає паніку. Є турофоби, у яких розвивається панічна атака при вигляді або згадці конкретного сорту цього продукту, але буває і так, коли паніка починається побачивши сир будь-якого сорту.
  3. Соніофобія або страх сну. Сомніофоб боїться спати, тому що сон для нього рівносильний смерті. Цей вид страху виникає і в тих, хто боїться втрати контролю над собою в сонному стані або через регулярні кошмари. Також є сомнофоби, які бояться втрати часу, на їхню думку, що відбувається уві сні.
  4. Номофобія. Одна з «нових фобій сучасності», яка вже докладно описана клініцистами. Опис вони зробили близько п’яти років тому, провівши низку спеціальних досліджень. Цей страх стрімко поширюється серед жителів різних країн, коли вони раптово опиняються у тій зоні, де немає мобільного сигналу. Також він може з’являтися і «на рівному місці», коли на тлі абсолютного благополуччя людина починає відчувати панічний страх з приводу того, що раптово виявиться без зв’язків. В особливо важких випадках люди впадають у паніку, якщо з якихось причин мобільний телефон зникає з їхнього поля зору
  5. Боязнь пупків чи омфалофобія. При цьому омфалофоби не можуть витримувати дотику до пупків (під час медичного обстеження або інших маніпуляцій). Також вони бояться чужих пупків та їхнього зовнішнього вигляду. У зв’язку з цим пацієнти уникають публічних місць на кшталт басейнів або пляжів, де вони можуть зустріти людей з оголеними пупками.
  6. Коулрофобія, або страх циркових клоунів. Найчастіше вона з’являється у дітей у результаті явищ масової культури у вигляді фільмів жахів про жахливі клоуни, комікси тощо. Є відомі артисти, які на повному серйозі страждають на коулрофобію: наприклад, Деніел Редкліфф і Джонні Депп. Свій страх вони пояснюють тим, що за маскою, що приховує справжнє обличчя клоуна, неможливо зрозуміти його справжні наміри, які можуть бути поганими.
  7. Хілофобія. Люди відчувають незрозумілий страх, коли бачать ліс чи дерева. Як і страх клоунів, він часто виникає в дитячому віці, коли дитина чує страшні казки про злісні дерева або жителів лісу. Хілофоби «зі стажем» бояться навіть зайти до парку, де є дерева, не кажучи вже про справжній ліс. Навіть думка про це здатна спровокувати у пацієнта напад панічної атаки.
  8. Омброфобія або страх перед дощем. Причини виникнення цього страху буває знайти дуже складно, особливо якщо не йдеться про психотравмуючі фактори, які могли б статися «в присутності» дощу. Є омброфоби, які бояться захворіти на жахливу хворобу, потрапляючи під дощ, а є люди, впевнені в тому, що вони просто можуть зникнути.
  9. Папафобія, або страх Римського папи. Рідкісний розлад, що виникає, головним чином, у людей, які виховувалися в строгих релігійних сім’ях і бояться покарання і божої кари, що нібито походить від священнослужителя.
  10. Уранофобія. Має ті ж витоки, що й папафобія: люди бояться небесної кари та «життя після смерті», в якій вони, на їхню думку, можуть отримати страшне покарання.
  11. Погонофобія. Боязнь бороди у її прояві. Вперше описано наприкінці XIX століття, іноді зустрічається і зараз.
  12. Трискаїдекафобія. Страх перед «містичним чи «сатанинським» числом 13. Якоюсь мірою цей ірраціональний страх є у багатьох європейців, вихованих серед християнської культури чи окультних поглядів. Страх також має тісний зв’язок із страхом п’ятниці як найнебезпечнішого дня тижня. Люди з тріскаідекафобією старанно уникають появи числа 13 у їхньому житті, а коли з ним стикаються, можуть впасти у стан дикої паніки.
  13. Боязнь будь-яких отворів (трипофобія) – теж не менш рідкісний і часом болісний вид фобії: адже різні дірки та отвори ми зустрічаємо постійно. Офіційно ця фобія поки що не визнана, але вже набирає обертів серед людей. Будь-який отвір у такої людини відразу асоціюється зі смертельною небезпекою: наприклад, людині здається, що звідти може вискочити небезпечне чудовисько і т.д. Переважно трипофоби бояться безлічі дрібних отворів у різних предметах – це бджолині стільники, губчасті об’єкти або деякі рослини.

Любая фобия требует тщательного изучения, как со стороны теоретических специалистов, так и врачей-практиков, которые встречают на своем профессиональном пути пациентов с подобного рода проблемами.

Людина – складний емоційно конструктивний організм, якому притаманне відчувати різного роду фобії і страхи.

У цій статті ми вирішили ознайомити вас з найбільш рідкісними і цікавими фобіями на наш погляд, які існують в світі.

І так поїхали

ХІТ парад рідкісних фобій людини:

  • Анатідаефобія – Боязнь того, що в світі існує качка яка за вами спостерігає;
  • Дідаскалейнофобія – Боязнь ходити в школу;
  • Сокерафобія – страх батьків чоловіка;
  • Погонофобія – страх бороди;
  • Еуфобія – страх почути гарні новини;
  • Гелотофобія – боязнь чути сміх;
  • Калігінефобія / венустрапфобія – боязнь красивих жінок;
  • Гексакосіойгексаконтагексафобія – боязнь числа 666;
  • Вестіфобія – страх носіння одягу;
  • Пнеуматіфобія – боязнь духів;
  • Коулрофобія – страх перед клоунами;
  • Метрофобія – страх поезії;
  • Акрібофобія – боязнь не зрозуміти сенс прочитаного;
  • Глобофобія – боязнь повітряних кульок;
  • Метрофобія – страх метро;
  • Інтернетофобія – боязнь інтернету;
  • Арахібутірофобія – боязнь арахісового масла;
  • Генуфобія – панічний страх коліна;
  • Тафефобія – страх бути похованим заживо;
  • Нозокоміфобія – Страх лікарні;
  • Чіклефобія- боязнь жуйки;
  • Лепідоптерофобія – боязнь метеликів;
  • Пеладофобія – боязнь облисіти;
  • Овофобія – боязнь звичайних курячих яєць;

Часто користувачі інтернету вигадують самі різного роду фобій жартома і видають їх за справжні. Як приклад можна привести Гіппопотомонстросескіппедалофобія – боязнь довгих слів. В інтернеті ви знайдете багато статей про те, що така фобія існує, але насправді це просто вигадка, не більше ніж інтернет-розіграш

І пам’ятайте, друзі, не просто заглянути в очі своєму страху, зверніться до професійного психолога Дарії Агапова за допомогою в позбавленні власних страхів і фобій.

Бажаємо вам великого успіху і любові.