Страх перед тваринами або комахами, неможливість виступити на публіці, паніка перед поїздкою в метро … Ми розробили новий спосіб мислення і перепрограмування вашого підсвідомості, який настільки глибокий, що допоможе вирішити будь-яке завдання яку ви перед собою ставите.

Що таке фобія.

Страх перед тваринами або комахами, неможливість виступити на публіці, паніка перед поїздкою в метро … Це ознаки фобій – інстинктивної боязні деяких речей, істот або ситуацій. Фобії здаються непереборними, але впоратися з ними все ж можна.

Ми розробили новий спосіб мислення і перепрограмування вашого підсвідомості для досягнення належного ефекту, який настільки глибокий, що допоможе вирішити будь-яке завдання яку ви перед собою ставите. Найчастіше люди живуть ціле життя разом зі своїми страхами. Я, Дарина Агапова, пісхолог психотерапевт з 15 річним досвідом. На підставі багатьох наукових праць і великого досвіду ми з вами разом навчимося долати ваш страх і отримувати від життя 100% задоволення.

Половина дорослого населення Землі страждає страхами і фобіями, які заважають нормальному життю.

так,

  • 40% чувствуют напряжение во время каждого авиаперелета,
  • 22% — при лечении у стоматолога.
  • 12% возникают фобии — внезапные и парализующие волю страхи: например, человек просто не может сесть в самолет или зайти в кабинет врача.

Звідки беруться фобії і страхи?

Про те, звідки беруться фобії і як їх подолати напередодні всесвітнього Дня психічного здоров’я розповіла завідуюча відділенням кризових станів Евеліна Плять. Страхи з одного боку, стримують нашу поведінку, з іншого – допомагають організму підготуватися і швидко зреагувати на виниклу раптово загрозу. Однак, коли тривога приймає гіпертрофовану форму, ми говоримо вже про фобії. Простий приклад з вогнем на плиті: людина боїться доторкнутися до вогню, оскільки він може обпектися – це захисна реакція. Якщо людина постійно перевіряє, чи вимкнене вогонь на плиті, не пускає дитину на кухню, щоб він не підійшов до плити, – це нав’язливий страх.



Причин, які породжують фобії, маса. Є страхи, що йдуть з дитинства, наприклад боязнь тварин. Так, якщо людину в дитинстві кусала собака, в свідомості міг зафіксуватися момент укусу, який він проносить через все життя. Люди, у яких гіпертрофовано почуття самозахисту, нерідко неадекватно реагують на появу крові. На свідомому рівні вони розуміють, що втрата крові може привести до загибелі, тому втрачають самоконтроль і падають в обморок. Люди з гіпертрофованим почуттям самозахисту нерідко страждають фобіями природних явищ. При цьому страхи, як правило, подвійні – людина боїться не тільки висоти, але і глибини.

Останнім часом список фобій значно розширився. Джерелом, що породжує фобії, стає інформація. Звідси страх їзди в громадському транспорті (боязнь аварій), соціофобія, або страх скупчення людей (боязнь вибуху), страх заразитися смертельною хворобою (поширення онкології). Ці страхи заважають людям нормально жити. На нашому сайті ви знайдете багато статей про найцікавіші і найрідкісніші фобії у людини.

 

Як позбутися від страхів і фобій?

Пускати страхи і фобії на самоплив не в якому разі не можна. Саме фобії нерідко стають причинами самогубств. Впоратися зі своїми страхами люди не можуть, але і до фахівців не звертаються. Багато хто боїться, що лікар пропише лікарські препарати, а навколишні назвуть божевільним. Медикаментозне лікування застосовується, але при наявності запущеної стадії в стані хворого. Це буває дуже і дуже рідко. Я як професійний психолог психотерапевт з 15 річним стажем розробила свою методику лікування фобій засновану на працях багатьох вчених.

ТРИ ДЖЕРЕЛА фобій

Яким же чином людина набуває фобію? «Основа цього переживання насамперед біологічна, – каже Дарина Агапова, – так як деякі люди генетично схильні до панічних страхів. Як правило, вони надчутливі і сверхемоціональни. З точки зору психології ця вроджена особливість може посилюватися або, навпаки, гаситися вихованням і відбуваються в житті подіями ».

На розвиток фобії впливає і соціальний фактор: нові реалії життя, певні соціальні ситуації також підсилюють (або послаблюють) нашу сприйнятливість до перебільшеним страхам. Так, фобій, пов’язаних з наземним або повітряним транспортом, сьогодні стало набагато більше, але і їздимо і літаємо ми значно частіше, ніж 20-30 років тому.

«Іноді фобії виникають в результаті сильного переляку, нерідко пережитого в дитинстві, – каже Дарина Агапова. – Раптовість, наприклад, гавкіт собаки, моментальний відповідь страх … і нешкідлива тварина вже сприймається загрозливим чудовиськом ».

 

Стадії страхів і фобій

Нерідко на ранніх стадіях допомагає проста бесіда з психіатром. Лікар пояснює, що відбувається з організмом і людина перестає боятися. У піковий момент допомагає дихальна гімнастика. Техніка виконання проста: закрити очі і зробити ротом глибокий вдих, а видихнути носом. Важко змінити своє життя коли тебе оточують люди з якими ти завжди жив і які не чекають від тебе різкої зміни життя і парадигми мислення.

У психодинамической психотерапії (психоаналіз та ін.) Передбачається, що тривожний розлад виникає в разі, коли захисні механізми психіки не витримують стресу і захльостує невротичної і моральної тривогою, а також в разі, якщо наявні захисні механізми слабкі для того, щоб адекватно протистояти стресу. Всі ми родом з дитинства, тому психотерапевти-прихильники психодинамической моделі будуть шукати причини тривожного розладу десь у вашому дитинстві, наприклад, в дитячо-батьківських відносинах, в гиперопеке, в покарання або надмірному заступництві батьків і т.п.

ЗБІЙ СИГНАЛИЗАЦИИ В ОРГАНІЗМІ

Уявімо ситуацію, в якій спрацьовує автосигналізація. Хтось розкриває машину, і лунає звук – досить гучний для того, щоб його почули, але все-таки не приголомшуючий для людського вуха. Сигналізація працює стільки, скільки потрібно, щоб на неї звернули увагу, але господар може її і відключити. Несправна ж сигналізація стане незручною і марною – буде спрацьовувати занадто часто, звучати занадто голосно і довго …

Страх діє схожим чином. Він так само сигналізує: щось йде не так. Природний страх привертає нашу увагу до небезпеки. Болісний же страх, немов зіпсована сигналізація, надмірний, невиправданий і безглуздий.

«Нерідко він проявляється« дивним »поведінкою в найнесподіваніший момент, – пояснює когнітивний психолог Дар’я Агапова. – Людина може «заніміти» під час нешкідливого розмови або бігти з кімнати, помітивши на шпалерах павучка … »

«Не вдається ні пояснити силу цього страху, ні придушити в собі переляк, – каже психотерапевт Маргарита Жамкочьян. – А неясність завжди посилює паніку ». Людиною керує непереборне ірраціональне бажання піти від лякаючою ситуації або об’єкта і навіть розмови про нього. Цей панічний неослабний страх, що веде до нераціонального поведінки, і є фобія (від грецького «Фобос» – жах).

Лікування дитячих страхів і фобій

Фобія у дорослої людини – це проблема, яка потребує допомоги, а у дитини – небезпека для його розвитку. «Діти щодня чогось вчаться, а хворобливі страхи позбавляють їх можливості освоювати нове», – говорить психіатр і психотерапевт Олена Вроно. Фобії можуть проявлятися в ранньому віці, але частіше в підлітковому. Якщо дитина скаржиться на страхи, не можна соромити його або сміятися над ним. Не треба і шукати разом з ним в шафі або під ліжком лякають його «чудовиськ». «Підтримуйте його, грайте з ним, – радить Дарина Агапова. – А в причині його страхів краще розбиратися з фахівцем ».

 

Активна і пасивна реакція на страхи

Страх – природна реакція організму на небезпеку – реальну або уявну. Сам по собі він не створює для нас серйозною труднощі, навпаки, дозволяє зреагувати на небезпечну ситуацію розумно. Так, професійний альпініст на великій висоті поводиться обережно, але його побоювання не заважають йому рухатися до мети.

Всі природні страхи змушують нас діяти активно, фобії ж – пасивні: людина не шукає шляхів позбавлення від свого страху, він просто боїться.

«У цей момент раціональний страх виходить з-під контролю, почуття і емоції перестають контролюватися свідомістю, – додає Дарина Агапова. – Фобія – це нав’язливе хворобливий стан не пов’язане з реальною небезпекою, але виникає щоразу, коли людина стикається з страхітливою ситуацією. При цьому вся його життя підпорядковане одному: «Аби мені з цим не зіткнутися».

Найчастіше фобії пов’язані з тваринами, природними стихіями і явищами (глибина, висота, темрява, гроза …), транспортом, кров’ю і ранами, соціальними ситуаціями (погляди, судження …) і перебуванням в громадських місцях. Існує чимало фобій, пов’язаних з тілом: боязнь задихнутися, впасти, страх нудоти …

Лікування фобій і страхів у дорослого

Виявляється прояв страхів у чоловіків і жінок не завжди однакові. Відповідно до цього лікування для чоловіків і жінок теж різний.

Прояв страхів у чоловіків і жінок

Жінок, які страждають фобіями, в два рази більше, ніж чоловіків. Дослідники, які вивчають психологію людини на різних етапах еволюції, вважають, що такий стан речей склався багато в чому через традиційне розподілу обов’язків.

Американські соціологи ТАКОТТА Парсонc і Роберт Бейлз висунули гіпотезу, згідно з якою багато гендерні відмінності пояснюються «інструментальний» чоловічої поведінки і «експресивністю» жіночого.

Полювання, скотарство, рибальство – колись основні заняття чоловіків були пов’язані з ризиком і небезпекою, але ірраціональний страх робив би їх просто нездійсненними. Жінка, хранителька вогнища і вихователька дітей, навпаки, повинна була бути дуже обережною, звертати увагу на небезпеку, що загрожували смертю дітям і родині.

Такий розподіл гендерних особливостей, як і особливостей виховання хлопчиків і дівчаток, зберігалося в більшості суспільств.

«В результаті сучасні дівчатка, дівчата дуже сприйнятливі до страхів своїх батьків і близьких, вони тонше розпізнають емоції оточуючих, легше заражаються страхом, – каже Маргарита Жамкочьян. – Крім того, сучасні батьки терпимо ставляться до страхам дочок і заохочують прагнення синів не боятися небезпеки ».

З іншого боку, чоловіче бажання долати труднощі самостійно впливає на статистику: жінки, які страждають фобіями, частіше звертаються за допомогою, а багато чоловіків вважають за краще терпіти і не потрапляють в поле зору фахівців.

ЗЦІЛЕННЯ ВІД фобій МЕТОДОМ ПРОВОКАЦІЄЮ

Наші страхи піддаються лікуванню, іноді несподівано швидко. А фобії? Ця неконтрольована емоційна гіперреакція виникає лише в певних ситуаціях – точно так само, як алергія стає імунної сверхреактівностью у відповідь на вплив конкретного алергену.

Щоб звільнитися від такої залежності, треба штучно викликати рефлекс раптового страху: свідомо ставити себе в лякають ситуації, звикаючи до них і поступово посилюючи вплив провокуючих чинників.

Ця техніка подібна лікування алергії: відбувається поступове звикання до алергену і одночасно зниження чутливості до нього. Наприклад, щоб перестати боятися голубів, потрібно спочатку звикнути до зображення цих птахів на фото, потім привчити себе дивитися на голуба в клітці, а потім підійти до зграйки голубів в сквері …

Мета психотерапії – це не звільнення від фобії, а введення страху в природні рамки: він повинен стати адекватним і контрольованим. Часто ті, хто страждає від якоїсь фобії, починають «боятися самої боязні». А вправи «звикання до страху» в поєднанні з прийомами релаксації допомагають навчитися приймати його як неминучість. Переставши побоюватися свого страху, можна почати ставитися до нього спокійніше – розуміти, реагувати, долати.

Я вам рекомендую прочитати цю статтю 4 КРОКИ, ЩОБ ЗУПИНИТИ СВОЮ фобію для тогоч, щоб зрозуміти який вид і ступінь ваших страхів. Чи зможете ви впоратися з вашим страхом самостійно або ж потрібно прийти на консультацію психолога.

Лікування фобій методом когнітивно-поведінкової психотерапії

 

Когнітивно-поведінкова психотерапія виходить з передумов, що тривожний розлад провокується дисфункціональними, неадекватними передумовами або переконаннями, наприклад, «Вкрай необхідно, щоб всі проявляли до мене повагу» або «Це жахливо, коли все йде не так, як хотілося б.» Коли людина стикається в житті з великою кількістю фактів і ситуацій, які суперечать його базовим ірраціональним установкам, і вплив цих установок поширюється на все більшу кількість сфер його життя, може розвинутися тривожний розлад.

Когнітивно-поведінковий психотерапевт буде концентруватися на роботі над неадекватними переконаннями і на навчанні справлятися зі стресом. Наприклад, в тому числі, психолог може навчити техніці під назвою «Щеплення від стресу«, яка сприяє підвищенню віри в свої сили при боротьбі зі стресом. Крім цього, якась частина часу буде приділена навчанню справлятися з ситуаціями невизначеності, які вселяють клієнтам з тривожним розладом великі побоювання. Через те, що невизначеність турбує, знижується передбачуваність результату, що, в свою чергу, як замкнене коло, викликає зростання тривожності.

Які бувають фобії:

  • бідності
  • вагітності
  • вітру
  • води
  • повітря
  • висоти
  • гомосексуальності
  • грабіжників
  • грози
  • дощу
  • тварин
  • дзеркал
  • змій
  • йти по мосту
  • голок
  • шкірних хвороб
  • крові
  • ляльок
  • коней
  • механізмів
  • хутра
  • мікробів
  • могил
  • мишей
  • м’яса
  • ночі
  • вогню
  • павуків
  • польотів
  • привидів
  • птахів
  • порожніх приміщень
  • поранень і травм
  • швидкості
  • снігу
  • собак
  • темряви
  • натовпу
  • уколів
  • церков
  • черв’яків
  • шуму
  • я так

і чого завгодно іншого

Експозиційний метод лікування фобій (exposure treatment)

Існує багато різновидів цього методу, але на даний момент саме він є найефективнішим і найрезультативнішим для лікування специфічних фобій. Зрозуміло, за умови, якщо його проводить професійний психотерапевт, і у клієнта є мотивація позбутися фобії.

Суть методу зводиться до того, що клієнта «піддають» впливу того об’єкта, якого він і боїться, але піддають особливим чином, під пильним контролем і обговоренням того, що відбувається:

  • поступово, від найменш страшного до найбільш страшному;
  • постійно контролюючи стан клієнта і обговорюючи з ним те, що відбувається, що він відчуває і т.п .;
  • свідома відмова клієнта від тенденцій уникнення, ухилення від страхів і його обговорення, бажання перебороти страх;
  • психотерапевт також бере участь в процедурі в якості моделі;паралельно ведеться когнітивно-поведінковий вплив на дисфункціональні переконання і навчання (коучинг) клієнта методам нормального поводження з об’єктом страху;
  • вплив триває до тих пір, поки рівень страху і занепокоєння не досягне максимуму, після чого на деякий час вирівняється, а потім відразу ж кардинально падає.
  • На наступному ступені рівень страху вже не досягає такої висоти. Сенс в тому, що потрібно кілька разів усвідомлено, під контролем, знаючи способи допомоги, «перетерпіти» цей вплив – і найголовніше, не кинути в середині, тому що це «підгодовує» фобію! – після чого практично у всіх настає істотне полегшення від симптомів фобії.

За дослідженнями автора методу OST (one-session treatment for specific phobias), шведського психіатра Л.Г.Оста і його послідовників, подібний підхід до терапії специфічних фобій призводить до падіння рівня страху і занепокоєння за одне тригодинне заняття мінімум до 50%, а зазвичай майже до нуля. Надалі, клієнту потрібно кілька підтримують занять, і звичайно ж, найголовніше – практика самого клієнта в реальному житті.

 

Інші методи терапії специфічних фобій

Крім експозиційного методу і його варіацій, в даний час для терапії фобій застосовуються і інші методи, наприклад, десенситизация, повінь і моделювання.

У всіх цих методах, так само, як і в експозиції, клієнт буде мати справу з об’єктом свого страху (тому що це найрезультативніший спосіб його позбутися). У першому випадку, при десенситизации, клієнта вчать розслаблятися одночасно з появою ситуацій або об’єктів, які лякають їх. Оскільки одночасне розслаблення і страх фізіологічно несумісні, вважається, що реакція страху буде зменшуватися.

При повені пред’явлення страшних об’єктів або ситуацій відбувається не поступово, а також без розслаблюючих вправ. Клієнта вчать справлятися зі страхом відразу, без будь-якої спеціальної підготовки.

У разі використання методу моделювання, в ролі «піддослідного кролика» виступає терапевт, а клієнт спостерігає за діями, реакціями і станом терапевта з боку. Згодом клієнт приєднується до терапевта. Частково моделювання використовується і в експозиційному методі, як одна зі складових.

Резюмуючи все підходи професійної психологічної допомоги при тривозі або фобіях, можна сказати, що найефективнішим методом допомоги є контрольоване зіткнення людини з об’єктом страху.

Ми своїх не кидаємо і залишаємося на зв’язку навіть після активної частини психотерапії.
Я завжди на зв’язку з моїми пацієнтами і завжди готова допомогти їм впоратися з усіма піхологіческімі труднощів з якими вони стикаються. Не бійтеся і не страждайте від фобій. Разом ми переможемо ваші страхи.

Запис на консультацію Контакти

 

Цікаві статті про різні людських фобій. ЧИТАТИ ДАЛІ

Начни улучшать жизнь уже сегодня!

Вы автор своей жизни, а я с радостью помогу Вам в решении той проблемы, с которой Вы столкнулись на своем жизненном пути!

Записаться на консультацию