
Херофобія -боязнь веселитися
Досить рідкісна в реаліях сучасного світу фобія. люди з такою фобією бояться не тільки веселитися але і все те, що пов’язано з веселощами. Херофобія зазвичай протикает з супутніми фобіями.
Що таке херофобія, або Чому деякі люди бояться бути щасливими?
Перші згадки про симптоми фобії були в книзі «Eid & Diene» в 2001 році. Термін ще не був затверджений і формально не ставився до психічних розладів.
Дослідження 2013 року виявило різні зв’язку страху і щастя. Дослідники з Нової Зеландії, Англії і Великобританії включили «Шкалу страху щастя», щоб виміряти, наскільки учасники асоціювали себе з почуттям щастя, після чого сталося щось погане.
У деяких людей напередодні хороших подій виникає почуття тривоги. Їм здається підозрілим, що все складається як треба, і вони починають боятися веселощів.
Люди, які страждають херофобіей, бояться дозволити собі бути занадто щасливими і безтурботними. Це не означає, що вони депресивні або постійно в поганому настрої, але вони свідомо уникають подій і дій, які можуть принести їм задоволення.
Симптоми херофобіі:
- виникнення тривоги, коли вас запрошують на світський захід;
- відмова від дій, які можуть привести до позитивних змін в житті, через острах, що трапиться щось погане;
- небажання брати участь у веселих заходах;
- думка про щастя викликає передчуття, що спочатку відбудеться щось погане;
- вам здається, що будучи щасливим ви стаєте поганим людиною;
- ви вважаєте, що прояв радості може погано позначитися на ваших відносинах з друзями і сім’єю;
- ви впевнені, що гонитва за щастям – це марна трата часу.
Психіатр Керрі Баррон (Carrie Barron) говорить, що херофобія може розвинутися через страх конфлікту з коханою людиною або з негативним досвідом, пов’язаним з певною подією.
«Якщо ви відчуваєте страх перед задоволенням, це може бути через те, що у вашій підсвідомості воно пов’язане з гнівом, покаранням, приниженням або крадіжкою, – пояснює Баррон. – Ви заслужили своє щастя, але негативні емоції відняли у вас цю радість ».
Вплив херофобіі на людину
Один з британських блогерів, Стефані Йебоа, яка хворіє херофобіей: «Це схоже на відчуття повної безнадії, яке призводить до відчуття тривоги або настороженості від участі або активної діяльності, які сприяють щастя, коли ви відчуваєте, що воно не буде тривати довго».
«Страх щастя не обов’язково означає, що людина постійно живе в смутку. У моєму випадку моя херофобія була посилена / викликана травмуючими подіями ».
«Навіть такі речі, як святкування перемоги в компанії, виконання важкого завдання або завоювання клієнта, змушують мене відчувати себе ніяково».
Люди, які хворіють на херофобіей, часто ізолюють себе від соціуму Але те, що їх відрізняє від тих, хто страждає депресією, не в тому, що їм «набридло все», а в тому, що вони бояться відчути радість тому, що думають, що її скоро не стане.
Ця фобія не впливає на життя людини так, як депресія, яка в багатьох випадках закінчувалася самогубством. Херофобія, скоріше, виявляється тільки в тому, що люди, які страждають нею, не беруть участі в соціальному житті взагалі, або тільки в дуже малій групі близьких людей.
Як лікувати хренофобію
Іноді херофобію помилково приймають за депресію, і тоді терапія виявляється некорисних.
Баррон говорить, що перш за все потрібно залишити весь негативний досвід в минулому. Щоб передчуття веселощів і радості більше не асоціювалося у людини з небажаними наслідками. Адже херофобія найчастіше є захисним механізмом від конфлікту або психологічної травми.
Для цього варто звернутися до психоаналітика або фахівця в сфері когнітивно-поведінкової терапії. Він допоможе розібратися в причинах страху і позбутися від негативних асоціацій між задоволенням і болем.
Такими як:
Гедонофобія – боязнь задоволення
Справедливості заради, ця фобія не надто часта, в подібних випадки страх частіше виникає на який-небудь конкретний предмет, пов’язаний з подією – клоун там, або кішка яка, в залежності від того, в чому полягала суть розіграшу. Але іноді люди починають боятися саме веселощів.