
Стрес – причини ознаки лікування
Стрес з’являється від того, що ви, знаючи як вчинити правильно, робите навпаки.
Ларрі Уінгет. Годі скиглити, вище голову!
Причини так ознаки появи стресу у людини
Безумовно, кожен з нас відчував його, всі говорять про нього і не дарма пройшов 20 століття назване століттям стресу. Ми живемо в 21 столітті, але поняття «стрес» набуває все більшої популярності, проте мало хто знає, що таке стрес?
Поняття «стрес» має багато визначень, ми ж зупинимося на деяких з них, найбільш поширених.
Стрес (від англ. Stress – тиск, напруга) – це неспецифічна фізіологічна реакція організму на зовнішній вплив, необхідна для адаптації до нових умов життя.
Стрес – це стан напруження, яке виникає під впливом сильних впливів.
Чи можна жити без стресу? Звичайно, ні.
Насправді, стрес зовсім не негативне явище, а цілком нормальна реакція організму до життєвих обставин. Він виконує дуже важливу для всього організму захисно-пристосувальну функцію. Однак наш організм має обмежені запаси адаптаційних можливостей, виснаження яких і призводить до плачевних наслідків.
Стрес має кілька стадій розвитку. Для більш повного розуміння процесів, які відбуваються в нашому організмі під час стресу, розглянемо кожну з них.
Стадії стресу
- Стадія тривоги Зіткнувшись з таким собі возмущающим фактором організм намагається пристосуватися до нього. Відбувається мобілізація всіх захисних сил організму шляхом перебудови нервової і гармональному системи. Іншими словами це стадія стрессоожіданія або передстартової лихоманки.
- Стадія резистентності Стадія адаптації. Відбувається перехід організму в нове, більш статичний стан відповідно до нових умов впливу.
- Стадія нервового і фізичного виснаження.
Відбувається через непоправною розтрати «адаптаційної енергії» і може призвести до різних захворювань, таким як: депресії, неврози, психосоматичні розлади (гіпертонічна хвороба, гастрити і виразкова хвороба, захворювання щитовидної залози і жіночі хвороби, зниження імунітету і банальні застуди).
Хотілося б відзначити, що не все так погано і остання стадія настає не завжди, а тільки у випадках коли сили організму вичерпані або під кінець. В основному це відбувається після сильно травмують стресових ситуаціях або ж коли хронічний стрес досяг своєї межі.
Причини виникнення стресу Причини можуть бути різні і у кожного вони свої. Робота і зобов’язання ростуть як сніжний ком, життєві клопоти – іпотеки, іспити, сімейні та фінансові проблеми, конфлікти як з близькими, так власне внутрішні – між тим, що хочеться і тим, що треба і т.д. і т.п. Перераховувати їх можна до нескінченності. Так, причини у всіх різні, а ось наслідки однакові.
Наслідки стресу на фізіологічному рівні:
- Знижується імунітет, що призводить до частих вірусних захворювань
- Погіршення концентрації уваги і пам’яті
- Поява частих головних болів
- Загострення і розвиток серцево-судинних захворювань
- Надлишок гормонів, що виробляються під час стресу, негативно впливає на роботу нервової системи і внутрішніх органів
- Розвиток психосоматичних захворювань Наслідки стресу в психічному плані:
- Пропадає інтерес до життя і бажання що-небудь робити
- Людина стає більш дратівливий, агресивний, можуть з’являтися напади гніву, перепади настрою
- Депресії, неврози, емоційна нестійкість
- Безсоння Радує те, що в більшості випадках наш організм успішно справляється зі стресом.
Як знизити рівень стресу?
Ми вибрали шість основних і найбільш ефективних методів знизити рівень стресу в житті.
- Більше спілкуйтеся. Фішка в тому, що під час приємних соціальних взаємодій і турботі про ближніх, в нашому організмі виробляється гормон окситоцин, який допомагає успішно долати стрес. Люди, які більше спілкуються з іншими людьми менше схильні до стресу.
- Так що, якщо життя стала нестерпна, не варто бути одному, набагато корисніше бути серед інших людей, наприклад, відвідувати групову терапію.
- Виробляйте звичку знаходити щось позитивне в будь-якій ситуації. Оптимізм – відмінна зброя від стресу.
- Розвивайте впевненість в собі. Чим впевненіше людина, тим спокійніше він сприймає непередбачені ситуації, оскільки впевнений, що зможе впоратися з ними.
- Адекватно сприймайте події і реагуйте на них. Події, які викликають стрес, залежать також і від нашого сприйняття. Часто ми йдемо на поводу своїх емоцій і навіть найелементарніші ситуації можуть часом вивести нас з себе. Найкраще поставити собі питання: «А чи буде це також важливо через місяць / півроку / рік?»
- Займіться спортом. Фізичні вправи відмінно знімають напрженіе і знижують рівень стресу.
- У випадках, коли стрес став хронічним, головне подивитися в корінь проблеми і визначити справжню причину занепокоєння.
Сучасна наука показує, що то як ми ставимося до стресу має значення.
Моє завдання як психолога поміняти Ваше уявлення про стрес.
Позбавити Вас від стресу я не зможу, адже це просто неможливо, а ось зробити так, щоб Ви відчували себе впевненіше в стресі і могли швидко привести себе в стан рівноваги це мені під силу.