
Як впоратися з депресією? Корисні поради щодо подолання «чорної смуги» в життя
«В мене депресія» – ми нерідко чуємо ці слова. Але найчастіше люди називають депресією звичайні напади нудьги і поганого настрою, які нерідко проходять самі собою максимум через кілька днів. Реальна депресія – це захворювання, яке може отруювати життя протягом багатьох років і ніколи не проходить без лікування.
Що таке депресія які ознаки депресії?
Депресія – це серйозна хвороба, яка характеризується чіткими симптомами, що дозволяють відрізнити її від поганого настрою. До основних ознак депресії відносяться:
- Безрадісне, пригнічений стан;
- Часті і різкі перепади настрою;
- Ангедония, втрата відчуття задоволення ( «Ніщо не радує і не цікавить»);
- Неможливість зосередитися, порушення пам’яті;
- Нездатність прийняти рішення, постійний повернення до одних і тих самих питань;
- Страх, тривога, панічні атаки, напади агресії;
- Хронічне відчуття втоми, млявість ( «Прокидаюся розбитим»);
- Порушення сну, безсоння або, навпаки, постійна сонливість;
- Втрата апетиту, зниження ваги, проблеми з травленням;
- Зниження лібідо;
- Відчуття тиску, тяжкості в області живота і грудей, задишка;
- Різні вегетативні симптоми, такі, як підвищена пітливість, тремор, сухість у роті та інші.
Якщо дані симптоми проявляються одночасно і тримаються протягом декількох тижнів, то є всі підстави запідозрити депресію.
Ми звикли вважати, що депресія – це завжди наслідок якихось сумних подій – втрати близьких, розлучення, втрати улюбленої роботи. Але це не зовсім так. Розрізняють три основних види депресії – реактивну, соматичну і ендогенну. Реактивна дійсно є наслідком різких змін в житті або пережитих травм. Ендогенна ж виникає немов би «на рівному місці», без жодних явних причин. Насправді ж причини є, просто вони не такі помітні оточуючим. Ендогенна депресія може бути наслідком гормонального дисбалансу (особливо широко відома поста депресія), прийому деяких ліків, алкоголю або наркотиків. Соматична депресія – це один із проявів іншого захворювання, наприклад, хвороби Альцгеймера, гіпотиреозу, черепно-мозкової травми або навіть звичайного грипу.
Крім того, у жителів північних широт часто спостерігається сезонна депресія, пов’язана з нестачею сонячного світла.
Дуже небезпечно недооцінювати або поетизувати депресію. У цьому стані немає нічого привабливого або романтичного, воно руйнує життя і особистість людини, позначаючись не тільки на ньому самому, але і на його близьких. Поради «перестати скиглити» і «взяти себе в руки» не тільки не приносять користі, але і дуже шкідливі – страждає депресією нездатний контролювати цей стан точно так же, як хворий зі зламаною ногою не може пробігти стометрівку. Докори друзів приводять лише до того, що людина ще більше переконується в своїй слабкості і нікчемності і ще глибше занурюється в цей стан. Невірно і думка, що хвороба – результат схильності занадто багато аналізувати і «накручувати себе». Депресією можуть страждати навіть маленькі діти, ледве навчилися говорити.
Це захворювання є одним з найбільш поширених психічних розладів – від нього страждає понад 350 млн осіб всіх вікових груп. Щорічно близько 150 млн людей у світі позбавляються працездатності через депресію. При цьому жінки хворіють удвічі частіше за чоловіків – хоча лікарі пояснюють таку статистику не «стійкістю» сильної статі, а лише тим фактом, що чоловіки рідше звертаються до фахівців і «лікуються» в основному алкоголем або іншими подібними засобами. Є і ще один тривожний факт – за статистикою ризик дістати депресію зростає в три рази, якщо хтось в родині вже страждає на це захворювання.
Лікування депресії
Лікувати, не можна відкладати!
Позбутися від депресії швидко дуже непросто, а без допомоги лікарів і психологів – зовсім неможливо. Але захворювання успішно лікується при правильному підході. Зазвичай призначаються комплексні заходи.
Спочатку в бій вступають медикаменти – антидепресанти. Підбирати їх повинен лікар. Як правило, такі таблетки не можна купити без рецепта, та й безконтрольний прийом коштів даної групи може призвести не до одужання, а до погіршення стану. Антидепресанти знімають основні симптоми. Як правило, стадія медикаментозного лікування триває від декількох тижнів до декількох місяців. Як доповнення до антидепресантів нерідко призначають седативні препарати. У деяких випадках хороший ефект дають також фізіотерапевтичні процедури, лікування світлом, акупунктура.
Після поліпшення стану настає період закріплення результатів. Цей етап лікування не менш важливий – депресія підступна і може знову повернутися через кілька місяців або навіть років. Для того щоб не залишити хвороби жодного шансу, необхідний курс психотерапії і індивідуальна робота з психологом. Для боротьби з депресією існує багато методик – когнітивна психотерапія, мета якої – змінити уявлення людини про себе і навколишній світ; міжособистісна психотерапія, яка допомагає залагодити конфлікти з оточуючими; поведінкова терапія, покликана змінити поведінку, що приводить до стресів і депресій; психодинамический метод, що дозволяє внутрішні конфлікти людини з самим собою і багато інших. Тривалість цього етапу залежить від тяжкості стану і від того, наскільки пацієнт готовий до співпраці: потрібно від декількох сеансів до декількох місяців роботи з фахівцем.
Як перемогти депресію, або антидепресивні поради
Подолати депресію можна, лише дійсно захотів цього. І якщо боротьба з хворобою обмежиться лише формальним прийомом таблеток і відвідуванням лікарів, результат не буде досягнутий або шлях до одужання розтягнеться на довгі місяці, а то й роки. Щоб повернутися в форму як можна швидше, потрібно активно включати «антидепресивні заходи» в повсякденне життя. У лікуванні депресії не існує дрібниць. Звичайно, ці поради не допоможуть вилікувати хворобу без ліків і психотерапії, але можуть значно прискорити процес.
перемикайте увагу
Для депресії характерні нав’язливі думки, позбутися яких дуже важко. Якщо ви відчуваєте, що вже в сотий раз прокручує в голові одні і ті ж спогади і питання, перемкніть свою увагу на будь-який предмет. Підніміть з землі камінчик, розгляньте його, відзначте колір, фактуру, вага, покрутіть в руках, подумайте, на що він схожий. Замість камінчика можна використовувати будь-який інший об’єкт – ключ, лист з дерева, все, що попадеться під руку. Важливо сконцентруватися на спогляданні. Через кілька хвилин похмурі думки відступлять.
Займайтеся спортом
Це вже не психологія, а чиста фізіологія – під час фізичних вправ, подобаються вони нам чи ні, мозок виробляє ендорфіни – гормони щастя і радості, дефіцит яких і провокує депресивні стани.
творіть
Арт-терапія – цілий розділ психотерапії. Творчість дійсно допомагає впоратися з депресією. Будь-який результат творчої роботи підвищує самооцінку, при цьому важливий і сам процес. А ось художня цінність особливого значення не має.
Не тримайте емоції в собі
Вимоги «взяти себе в руки», «тримати удар» і «не розклеюватися», як ми вже говорили, лише вганяють людини в ще більш глибоку депресію. Стримувані емоції подібні бомбу, яка вибухає всередині. Навіть здорові люди, які все тримають в собі, розплачуються за своє видиме холоднокровність неврозами і психосоматичними захворюваннями. Якщо хочеться плакати – плачте, хочеться кричати – кричіть, хочеться бешкетувати – побити диванну подушку.
Радуйте себе
Почніть вести щоденник, в якому ви будете відзначати всі приємні моменти, навіть якщо вони були зовсім швидкоплинними і незначними. Зверніть увагу на те, що радує вас найчастіше, і прагнете до цього.